Jak pozbyć się cybersquatterów
Właściciele znaków towarowych mogą zostać zmuszeni do ponoszenia dodatkowych kosztów ochrony swoich marek czy dobrego imienia w związku z uwolnieniem domen
Termin zgłaszania wniosków o rejestrację domen najwyższego stopnia gTLD (generic Top Level Domains) z dowolnymi rozszerzeniami w pierwszym etapie procesu nazwanego uwolnieniem domen najwyższego stopnia minął 12 kwietnia 2012 r.
Nieograniczone możliwości
Proces ten polega na umożliwieniu wszystkim zainteresowanym uzyskania dowolnie wybranej domeny najwyższego stopnia (np.. sport,. shop, czy. samsung). Dość skromna liczba domen niezwiązanych z krajem pochodzenia, a więc np.:. com,. org,. biz, niedługo wzrośnie z 22 do kilkuset.
W założeniu organizacji odpowiedzialnej za przyznawanie domen ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Number) w przyszłości ich liczba może być nieograniczona.
Ze statystyk wynika, że chętnych na przyznanie domeny najwyższego stopnia w pierwszym etapie ich przyznawania jest 839 podmiotów. Każdy z nich może wnioskować o przyznanie nawet 50 domen gTLD. Zamiary pozyskania domen gTLD ogłosiły korporacje, miasta oraz organizacje gospodarcze m.in.: Canon, Hitachi, Londyn, American Bankers Association (wnioskujący o domenę gTLD z rozszerzeniem:. bank).
Ta zmiana w świecie online otwiera nie tylko nieograniczone pole do tworzenia nieznanych dotąd adresów internetowych, ale również pole do naruszeń praw właścicieli znaków towarowych. Zagrożenie wiąże się z domenami najwyższego stopnia jak i domenami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta