Zdradzanie tajemnicy firmy jej konkurentom jest przestępstwem
Osoby kierujące przedsiębiorstwem i jego pracownicy, którzy w zamian za korzyści majątkowe i osobiste działają na jego szkodę, mogą trafić do więzienia nawet na pięć lat
Jednym z zadań prawa karnego jest przeciwdziałanie zjawiskom korupcyjnym w sektorze gospodarczym. Z tego też względu odpowiedzialność karna grozi nie tylko przedstawicielom władz samorządowych i państwowych, którzy w zamian za łapówki załatwiają określone sprawy, ale także osobom działającym w prywatnym biznesie, którzy przyjmują korzyści majątkowe i osobiste.
Karalność za tzw. przestępstwo oszustwa na stanowisku kierowniczym inaczej nazywane korupcją gospodarczą przewiduje art. 296a kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem przestępstwem jest żądanie lub przyjmowanie korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy w zamian za nadużycie udzielonych uprawnień lub niedopełnienie obowiązku, które może wyrządzić firmie szkodę majątkową albo stanowi czyn nieuczciwej konkurencji lub niedopuszczalną czynność preferencyjną na rzecz nabywcy lub odbiorcy towaru, usługi lub świadczenia.
Kto może zostać ukarany
Do odpowiedzialności za działanie na szkodę przedsiębiorcy mogą zostać pociągnięte przede wszystkim osoby pełniące funkcje kierownicze w jednostkach organizacyjnych wykonujących działalność gospodarczą. Takimi osobami są przede wszystkim osoby zarządzające przedsiębiorstwem, spółką lub innym podmiotem gospodarczym albo jego oddziałem.
Chodzi tu głównie o osoby stojące na czele zespołu ludzi lub uprawnione do kierowania nim oraz do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta