Jak liczyć proporcję VAT
Czy obrót z tytułu świadczenia usług bądź dostawy towarów opodatkowanych poza Polską trzeba uwzględnić przy ustalaniu rocznej proporcji sprzedaży? Według Naczelnego Sądu Administracyjnego odpowiedź powinna brzmieć: nie
Tymczasem praktyka jest inna, co może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami finansowymi dla firm.
Przypomnijmy, że NSA w uchwale z 24 października 2011 r. (I FPS 9/10) orzekł, że czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu art. 90 ust. 3 ustawy o VAT. Treść uchwały zdaje się potwierdzać literalną wykładnię przepisów, a zwłaszcza zasadność konsekwentnego odwoływania się do definicji ustawowych.
Kwota do odliczenia
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, w związku z czynnościami, co do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik może pomniejszyć kwotę VAT należnego o taką część kwoty VAT naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Proporcję, w myśl art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia, oraz czynności, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta