Zarobki nie wprost do kieszeni zatrudnionego
Gdy zakład wypłaca pensję w kasie, za pracownika mogą ją odebrać jego żona lub brat i nie są do tego potrzebne sformalizowane pełnomocnictwa. Wystarczy zawiadomić szefa o takiej zmianie i przekazać podstawowe dane identyfikujące tę osobę
Art. 86 § 3 k.p. ustanawiający ogólną regułę przekazywania środków finansowych do rąk własnych pracownika przewiduje od niej dwa wyjątki.
W kopercie...
Obowiązek wypłaty pensji może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika (m.in. przelewem bankowym czy przekazem pocztowym), jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub etatowiec uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. Termin spełnienia świadczenia jest w takich wypadkach zachowany, jeżeli pracownik uzyskał możliwość dysponowania pieniędzmi w dniu przewidzianym na wypłatę pensji.
Przykład
Zgodnie z pkt 5 angażu pani Adrianny wynagrodzenie za dany miesiąc pracy powinno być przelane na jej konto (oświadczenie o zgodzie na przekazywanie wypłaty na rachunek bankowy to załącznik nr 3 do umowy) do 5. dnia następnego miesiąca, a jeżeli przypada on na dzień ustawowo wolny od pracy dnia poprzedniego.
Pensja pani Adrianny ma więc wpłynąć na jej konto najpóźniej 5. dnia każdego miesiąca. Brak pieniędzy w tym terminie upoważnia ją do żądania odsetek ustawowych za opóźnienie.
... lub w sądzie
Nie można jednak obciążyć pracodawcy odpowiedzialnością za to, że podwładny z własnej woli nie odebrał wynagrodzenia w ustalonym miejscu i czasie.
W takiej sytuacji szef ma dwa wyjścia. Pierwsze –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta