Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koncesjonowana sztuka narodowa

08 czerwca 2012 | Publicystyka, Opinie | Marek Horodniczy
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa

Wystawę prezentującą dorobek prawicowych artystów zorganizowali lewicowcy, nieukrywający nawet niechęci do tego, co pokazują – pisze publicysta

Na wieść o tym, że prawica ma wreszcie swoją wystawę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przedstawiciele wielu środowisk patriotycznych, konserwatywnych i narodowych zareagowali zgoła euforycznie.

Swoje miejsce w ramach otwartej 2 czerwca, a trwającej do 19 sierpnia ekspozycji pt. „Nowa sztuka narodowa", znalazły przecież tak różnorodne rodzaje ekspresji, jak projekty pomników upamiętniających katastrofę smoleńską, happeningi kibiców Legii Warszawa, plansze rozkochanych w najnowszej historii komiksiarzy czy wreszcie wybitne okładki Jana Zielińskiego, przygotowane kilka ładnych lat temu dla kwartalnika „Fronda".

Kojarzeni z prawicą publicyści, dziennikarze, plastycy i filmowcy, wiedzeni przekonaniem o korzyściach płynących z wyjścia z artystycznego cienia, przyklepali wiarygodność i „prawomyślność" wydarzenia poprzez swój udział w imprezach towarzyszących wystawie.

Radość prawicowej braci jest zrozumiała. Przecież trudno przypomnieć sobie sytuację, w której budżetowa instytucja kultury sama z siebie udzieliłaby miejsca wystawowego jakimkolwiek działaniom artystycznym, które miałyby choćby posmak obiegowo rozumianej prawicowości. I jeszcze zatytułowała ją „Nowa sztuka narodowa"!

Takich okazji przecież się nie marnuje. Warto nawet na chwilę zawiesić, swoją drogą niezwykle interesujące, spory na temat sposobu obecności tradycyjnych wartości w sztuce....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9252

Wydanie: 9252

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament