Fiskus przychylniejszy dla firmowej awionetki niż dla limuzyny
Przedsiębiorca, który planuje kupić samochód osobowy, nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na kurs na prawo jazdy. Co innego, gdyby chciał nabyć samolot i zrobić licencję pilota
Wtedy fiskus nie widzi przeszkód, aby kwotę zapłaconą za szkolenie uwzględnić przy obliczaniu podatku dochodowego. Tak wynika z interpretacji indywidualnych.
Prawo jazdy ułatwia życie prywatne
Zacznijmy od odpowiedzi dotyczących prawa jazdy kat. B.
W interpretacji z 24 października 2011 r. (ITPB1/415-786/11/DP) Izba Skarbowa w Bydgoszczy zajmowała się pytaniem prowadzącej działalność gospodarczą podatniczki, która jest ratownikiem medycznym. Swoje usługi świadczy ona w miejscowości oddalonej o 50 km od miejsca zamieszkania.
Najczęściej dojeżdża autobusem. Połączenie to jest jednak nierentowne i ma zostać zlikwidowane. Podatniczka podkreśliła, że dyżury w soboty i niedziele rozpoczyna o godz. 8 i z powodu braku połączenia na tej trasie była kilkakrotnie zmuszona do korzystania z autostopu, narażając własne bezpieczeństwo. Zdecydowała się więc zrobić prawo jazdy. Tym bardziej że umożliwi to jej prowadzenie działalności także w innych miejscach.
Izba skarbowa uznała jednak, że wydatki na ten cel nie spełniają definicji kosztów uzyskania przychodów. Zawarta jest ona w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z nim są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.
Izba odpowiedziała, że „Uzyskanie prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta