Przedsiębiorca może wygrać spór o zakazaną klauzulę
Pozarządowe organizacje broniące interesów konsumentów coraz chętniej pozywają firmy o stosowanie niedozwolonych postanowień we wzorcach umów. Zawsze jest jednak szansa na skuteczną obronę
Stowarzyszenia i fundacje chcą w ten sposób eliminować z obrotu handlowego regulacje umowne, które w ich ocenie są niekorzystne dla konsumentów.
Prawo polskie zakazuje stosowania postanowień wzorców umów, przygotowanych jednostronnie przez przedsiębiorców, które kształtują prawa i obowiązki konsumentów w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając ich interesy. Są to tzw. postanowienia niedozwolone lub klauzule abuzywne.
W celu obrony praw konsumentów, oprócz zakazu stosowania, ustawodawca przewidział również specjalny – uproszczony tryb, w którym konsumenci oraz inne uprawnione podmioty mają możliwość pozwać przedsiębiorcę i przedstawić sądowi konkretne postanowienia przygotowanego przez niego wzorca umowy w celu uznania ich za niedozwolone oraz nałożenia zakazu dalszego stosowania.
Jednymi z podmiotów uprawnionych do występowania z pozwem o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone – obok konsumentów – są organizacje powołane w celu ochrony interesów konsumentów. Działalność takich organizacji często polega na wyszukiwaniu we wzorcach umów klauzul abuzywnych i pozywaniu stosujących je przedsiębiorców.
„Kontrola” umów dokonywana jest w oparciu o rzeczową ich analizę, ale niekiedy również przez porównywanie ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta