Jak uzyskać dofinansowanie do pensji niepełnosprawnych
Szef nie może wykazać pełnej kwoty kosztów płacy, opłacić tylko ich część i otrzymać na to subsydium z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
- Jakie dokumenty pozwalają w 2012 r. wykazać schorzenie szczególne, aby móc ubiegać się o zwiększone dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników?
Edyta Sieradzka: Sposób dokumentowania szczególnych schorzeń, o których mówi art. 26a ust. 1b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji), reguluje załącznik do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.).
Zgodnie z jego objaśnieniem nr 8 w odniesieniu do okresów sprawozdawczych, przypadających od stycznia 2009 r. do grudnia 2010 r. włącznie, osobami o szczególnych schorzeniach są te, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz osoby niewidome. Schorzenia te dokumentuje się orzeczeniami, które określa ustawa, innymi orzeczeniami lub zaświadczeniami lekarza specjalisty.
Jeśli podczas kontroli PFRON ustali, że pracodawca faktycznie nie uregulował w pełni kosztów płacy, a dzięki temu zawyżył uprzednio wykazaną kwotę dofinansowania do wypłaty, musi skorygować dokumenty – przypomina Edyta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta