Połowa w kasie, połowa w deputacie
Najczęściej zarobione pieniądze widzimy na koncie bankowym i to w złotych. Ale nie są to jedyne zasady regulowania wynagrodzenia pracowników w Polsce
Wypłaty uposażenia za pracę dokonuje się w formie pieniężnej. Stanowi o tym art. 86 § 2 kodeksu pracy. Odstępstwa od tej generalnej reguły mogą wynikać jedynie z ustawowych przepisów lub układów zbiorowych pracy.
Przykład
Układ zbiorowy pracy w X sp. z o.o. stanowi, że jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, maksymalnie połowę wynagrodzenia można wypłacić pracownikom w postaci sprzętu gospodarstwa domowego, którego producentem jest spółka, o wartości odpowiadającej kwocie niewypłaconej w gotówce.
Jeden z podwładnych nie zgodził się na otrzymanie takiej formy uposażenia za marzec 2012 r. Twierdził, że sposób ten nie wynika z ustawy, ale wyłącznie z przepisów wewnątrzzakładowych, co jest niedopuszczalne. Nie ma jednak racji. Częściowa wypłata pensji w innej formie niż
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta