Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uzyskać indywidualną opinię

08 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Rogowiecki
źródło: Rzeczpospolita

Także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej mogą wystąpić do odpowiedniego organu administracji o wyjaśnienie im obowiązujących przepisów

Statystyczny przedsiębiorca (a jest nim zwykły Kowalski), czytając tylko przepisy prawne, ma coraz mniejsze szanse na zorientowanie się, do czego jest uprawniony, a czego mu robić nie wolno. Z tego też powodu rośnie jego ryzyko narażenia się na sankcje, nawet w przypadkach, gdy postępuje w dobrej wierze. Dotyczy to szczególnie przekroczenia tych przepisów,  które związane są obowiązkiem świadczeń na rzecz państwa.

Ustawodawca, chcąc pomóc biznesowi, najpierw stworzył instytucję wiążących instytucji podatkowych. Natomiast 10 lipca 2008 roku znowelizowano ustawę z  2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa), wprowadzając interpretacje dotyczące, ogólnie rzecz ujmując, danin publicznych. I to właśnie ten drugi instrument (dalej: interpretacja) będzie przedmiotem naszych rozważań.

Kto i o co może wnioskować

O wydanie interpretacji może wnioskować przedsiębiorca. Przypomnijmy, że w rozumieniu ustawy jest nim osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Status przedsiębiorcy mają także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9252

Wydanie: 9252

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament