Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Medyczne bezpieczeństwo na wniosek zainteresowanego

08 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Michał Jakubowski
źródło: Rzeczpospolita

Pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Aby w tym czasie korzystać z wizyt lekarskich czy tańszych leków, może dobrowolnie opłacać składkę

Ci, którzy nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu i nie mogą być zgłoszeni do tego ubezpieczenia jako członkowie rodziny, mają szansę zawrzeć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

Uzyskają wówczas prawo do korzystania ze świadczeń, ale muszą co miesiąc opłacać składkę zdrowotną. Pozwala im na to art. 68 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm., dalej ustawa).

Dla kogo

Umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego może zawrzeć wyłącznie ten, kto nie podlega obowiązkowemu takiemu ubezpieczeniu, a ma miejsce zamieszkania w Polsce. Przez miejsce zamieszkania należy rozumieć miejscowość, w której ta osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Zainteresowany, który chce być objęty dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, musi złożyć w oddziale NFZ wniosek w tej sprawie.

Przykład

Pan Tomasz

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9252

Wydanie: 9252

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament