Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie skutki w podatkach wywołuje łączenie spółek

20 lipca 2012 | Prawo i praktyka

Podmiot powstały w wyniku przejęcia, a także nowo zawiązany na skutek połączenia, wstępuje w prawa i obowiązki swojego poprzednika prawnego. Ale nie zawsze, bo poszczególne ustawy mogą wprowadzać wyjątki od tej reguły

Tomasz Oczkowski

Marek Orzeł

Prawo handlowe przewiduje możliwość łączenia się spółek prawa handlowego. Procedura ta jest bardzo złożona. Jednak dla potrzeb niniejszego artykułu wystarczające jest wskazanie, że połączenie się dwóch spółek prawa handlowego może polegać na przejęciu jednej spółki przez drugą lub na utworzeniu nowej spółki przez dwie łączące się spółki >patrz ramka. W przypadku pierwszego modelu, czyli tzw. fuzji przez inkorporację, byt prawny traci spółka przejmowana, natomiast przy połączeniu się dwóch spółek, ustaje byt prawny obu łączących się spółek, a ich działalność jest przejmowana przez nową spółkę utworzoną na bazie łączących się spółek.

Prawo handlowe dopuszcza także łączenie się spółek osobowych, jednak zgodnie z art. 491 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. – kodeks spółek handlowych (dalej k.s.h.) spółka osobowa nie może być spółką przejmującą i nie może być spółką nowo zawiązaną przez spółki łączące się. Oznacza to, że spółka osobowa może być tylko spółką przejmowaną albo spółką podlegającą łączeniu przez utworzenie nowej spółki kapitałowej.

Ulgi, zezwolenia i koncesje

Rozwiązanie i wykreślenie z rejestru spółki przejmowanej lub spółek łączących się następuje z uwagi na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9288

Wydanie: 9288

Spis treści
Zamów abonament