Gdy choroba przyczynia się do nieszczęścia przy maszynie
Za wypadek przy pracy można uznać tylko te spośród nagłych zdarzeń losowych, które spowodowały przyczyny zewnętrzne. Niekiedy będą to też czynniki tkwiące w organizmie pracownika lub w sposobie wykonywania zadań
W praktyce sporne bywają wypadki, w których nagłe zdarzenie wyrażające się w pogorszeniu stanu zdrowia czy inwalidztwa jest następstwem działania kilku elementów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, w szczególności schorzeń samoistnych pracownika, które pozornie nie mają żadnego związku z technicznymi i organizacyjnymi warunkami pracy.
Odnosi się to zwłaszcza do występujących w pracy wypadków nagłej śmierci z powodu zawału serca, udaru mózgu, perforacji wrzodu żołądka itp. Są to więc przyczyny mieszane.
W uchwale siedmiu sędziów z 11 lutego 1963 r. (III PO 15/62) Sąd Najwyższy przyjął, że przyczyną sprawczą (zewnętrzną) wypadku przy pracy może być każdy czynnik zewnętrzny. Także czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny – w istniejących warunkach – wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym (wyrok SN z 18 sierpnia 1999 r., II UKN 87/99). W tym znaczeniu przyczyną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta