Jak uzyskać zezwolenie na obrót
Zgoda na handel towarami podwójnego zastosowania jest wydawana przez ministra gospodarki. Dotyczy ona tylko jednego konkretnego eksportera i jednego użytkownika końcowego lub odbiorcy w państwie trzecim
Najważniejszym elementem udanego biznesu jest pomysł, który gwarantuje przewagę konkurencyjną. Jeżeli dołożymy do niego kapitał niezbędny do uruchomienia przedsięwzięcia, to trzy czwarte sukcesu mamy w kieszeni. Jednak w pewnych przypadkach istotne zagrożenie stanowi ryzyko prawne – łamiąc przepisy, przedsiębiorca wcześniej czy później ściąga na siebie kłopoty.
W praktyce bywa tak, że zwykle dany rodzaj działalności gospodarczej – w naszej ocenie – mieści się w oczywisty sposób w zakresie wolności gospodarczej. Tymczasem rzeczywistość może być zgoła odmienna. Dlatego przedsiębiorcy muszą znać przepisy. Szczególnie wtedy, gdy chcą handlować towarami, które mogą być uznane za niebezpieczne. Taki zaś charakter ma obrót produktami podwójnego zastosowania. Aby zrozumieć, o jakie produkty chodzi, trzeba zapoznać się z przepisami ustawy z 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (dalej: ustawa).
Co to za produkt
Definiując produkt podwójnego zastosowania, ustawa odsyła do rozporządzenia Rady (WE) nr 428/2009 z 5 maja 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania. Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta