Organ oszacuje, ile powinien płacić podmiot powiązany
Rzeczywisty dochód z dzierżawy nieruchomości w przypadku znacznego obniżenia czynszu w zawartej umowie trzeba ustalać metodą porównywalnej ceny niekontrolowanej
Tak orzekł NSA 29 czerwca 2012 r. (II FSK 2549/10).
Organy podatkowe dopatrzyły się nieprawidłowości w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2003. W ich opinii spółka, wykorzystując związki gospodarcze łączące ją z inną spółką, wydzierżawiła jej nieruchomość po znacznie obniżonej cenie. Organ ustalił, że umowa dzierżawy nieruchomości była świadczona na warunkach odbiegających od ogólnie stosowanych. W celu ustalenia rzeczywistego dochodu organy podatkowe zastosowały metodę porównywalnej ceny niekontrolowanej, o jakiej mowa w art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.
Skarżąca nie zgodziła się z zastosowaniem takiej metody. Jej zdaniem kluczowy wpływ na zawarcie umowy dzierżawy i ustalenie ceny miały transakcje sprzedaży prażonego gipsu między spółkami. Brak było również porównywalnych transakcji dzierżawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę, stwierdzając, że decyzja organów podatkowych została wydana zgodnie z przepisami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta