Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak postawić w zgodzie z przepisami punkt gastronomiczny nad morzem

23 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

W okresie wakacyjnym wiele osób decyduje się na sezonową działalność. Ulokowanie jednak budki, w której sprzedawane mają być ryby i frytki lub stroje plażowe, wymaga także załatwienia formalności budowlanych

Góry lub morze to dobre miejsca na uzyskanie dodatkowego zarobku. Dlatego wiele osób się na to decyduje. Różnego typu punkty gastronomiczne lub sklepiki z pamiątkami prawo budowlane traktuje jako  obiekty tymczasowe, czyli niestojące na fundamentach. Formalności, jakie trzeba załatwić, zależą od tego, na jak długo mają być postawione obiekty tymczasowe.

Z wizytą u starosty

Jeżeli więc tego typu obiekty mają stać maksymalnie do 120 dni, wystarczy zamiar ich postawienia zgłosić staroście. W tym celu trzeba złożyć do niego wniosek, oświadczenie, z którego wynika, że posiada się prawo do dysponowania gruntem. Nie musi to być zaraz prawo własności lub użytkowania wieczystego, wystarczy także umowa dzierżawy gruntu.

Niezbędne są także szkice i rysunki, które pokażą, jak ma wyglądać planowana inwestycja oraz jej usytuowanie na działce. Rysunek można zrobić samemu. Pomoc fachowca nie jest potrzebna.

Starosta ma 30 dni na zapoznanie się z wnioskiem. Jeżeli w tym czasie nie się odezwie, można ruszać z robotami budowlanymi.

Gdy przedsiębiorcy zależy na czasie, może zwrócić się do starosty z prośbą o wydanie zaświadczenia, że nie będzie wnosił sprzeciwu. Mając takie zaświadczenie, można już budować legalnie.

Uwaga! Jeżeli obiekty będą stały dłużej niż 120 dni, staną się nielegalne. Nadzór budowlany potraktuje je jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9290

Wydanie: 9290

Spis treści
Zamów abonament