Jak rozpocząć e-fakturowanie w zgodzie z przepisami
Jeśli podatnik decyduje się na elektroniczne rejestrowanie sprzedaży, jego kontrahent musi wcześniej zgodzić się na taką formę rejestrowania transakcji pomiędzy nimi
Fakturowanie elektroniczne staje się coraz popularniejszą formą dokumentowania transakcji podlegających opodatkowaniu VAT. Pomimo jednak znaczącego zliberalizowania przepisów podatkowych w tym względzie, podatnicy nadal mają wiele wątpliwości i problemów związanych ze stosowaniem takiej formy fakturowania.
To nie koniec zmian
Regulacje dotyczące e-fakturowania znajdują się w rozporządzeniu ministra finansów z 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (DzU nr 249, poz. 1661; dalej rozporządzenie). Przepisy te są implementacją regulacji wspólnotowych, czyli Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej Dyrektywa VAT), zmienionej Dyrektywą Rady 2010/45/ UE z 13 lipca 2010 r. zmieniają-cej Dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania.
Regulacje wspólnotowe w zakresie e-fakturowania nałożyły na państwa członkowskie obowiązek ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta