Nawet gdy jest kilku wierzycieli, zapłacą raz
Gdy do egzekucji z tej samej nieruchomości przyłączy się kilka kolejnych osób, komornik pobierze tylko jedną opłatę stosunkową
W Sądzie Najwyższym zapadła uchwała, która ogranicza honoraria komornicze. To dobra wiadomość nie tylko dla dłużników, ale też dla wierzycieli.
Ponad widełki
Stawka komornicza tzw. stosunkowa wynosi 15 proc. wyegzekwowanej kwoty, nie więcej jednak niż 30 średnich pensji. Jest to górna granica wynagrodzenia komornika w jednej sprawie (nie licząc wydatków np. na biegłego czy korespondencję – szczegóły w ramce). Gdy jednak ściągnięte długi podzieli się między kilku wierzycieli, co jest częste przy licytacji nieruchomości, wynagrodzenie komornika może znacznie przekroczyć wspomniane widełki. Obciąża to dłużnika, jest też zwykle niekorzystne dla wierzycieli, bo mniej pieniędzy jest do podziału między nich.
Tak było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta