Ekologia szansą dla małych firm
Wraz z rozwojem rynku ekożywności przybywa jej producentów. I jest miejsce dla kolejnych
293 przetwórnie ekologiczne działały w Polsce na koniec pierwszego półrocza tego roku – wynika z danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Jeszcze w 2004 roku, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, ich liczba sięgała 55.
– Będą z pewnością powstawać kolejne firmy, ponieważ popyt na żywność ekologiczną będzie się w Polsce zwiększać – uważa Krzysztof Jończyk z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. – Przetwórstwo ekologiczne może być szczególnie atrakcyjne dla małych i średnich firm, często rodzinnych.
O tym, że kolejne przetwórnie powinny próbować wchodzić na rynek ekologiczny, przekonany jest też prof. Józef Tyburski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. – Rynek ten jest we wczesnej fazie rozwoju. Znacznie łatwiej można teraz zbudować na nim silną pozycję niż za kilka lat, gdy będzie bardziej ukształtowany – wyjaśnia.
Artur Tymiński z Symbio, spółki przetwarzającej ekologiczne owoce, zwraca uwagę, że mimo wczesnej fazy rozwoju rynku w Polsce konkurencja i tak jest dziś już znacznie większa niż jeszcze pięć lat temu. – Kiedyś wystarczyło mieć ekologiczny produkt. Dziś trzeba mieć ciekawy pomysł, aby go sprzedać – mówi Tymiński.
W jakie branże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta