Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy o rachunkowości nie rozstrzygają co jest kosztem

13 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Klaudia Kurzawińska

Wydatki na remont, które podlegają amortyzacji, są kosztem uzyskania przychodu jednorazowo w dacie ich poniesienia, czyli w dniu zaewidencjonowania ich w księgach rachunkowych

Tak orzekł WSA w Poznaniu 18 lipca 2012 r. (I SA/Po 529/12).

Spółka ponosi wydatki na remonty środków trwałych. Ewidencję rachunkową prowadzi zgodnie z obowiązkiem określonym w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT. Wydatki na remonty środków trwałych są zaliczane jednorazowo do kosztów podatkowych oraz księgowych w chwili ich poniesienia. Spółka zamierza wprowadzić Międzynarodowe Standardy Rachunkowości Finansowej.

Wydatki ponoszone na remonty średnie i generalne środków trwałych nie będą zaliczane jednorazowo do kosztów księgowych, a będą amortyzowane w czasie. Oznacza to, że dla potrzeb księgowych wydatki poniesione na remonty średnie i generalne będą kosztem księgowym w chwili dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

We wniosku o wydanie interpretacji spółka zapytała, czy wydatki remontowe, które dla potrzeb księgowych będą podlegały amortyzacji, będą kosztem uzyskania przychodu dla potrzeb CIT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9308

Wydanie: 9308

Spis treści
Zamów abonament