Bez litości dla kierownika i prezesa
UMOWY | W zamian za wynagrodzenie i prestiż zarządzający firmą muszą poświęcić więcej czasu na pracę. Nie działają bowiem wobec nich pewne przepisy ochronne regulujące uprawnienia szeregowych zatrudnionych
Pracownikami zarządzającymi w imieniu pracodawcy zakładem, określonymi w art. 128 § 2 pkt 2 k.p., są osoby kierujące nim jednoosobowo i ich zastępcy, pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz główni księgowi.
Definicja ta z pewnością obejmuje np. członków zarządu spółki z o.o. lub spółki akcyjnej, dyrektorów przedsiębiorstw państwowych czy członków zarządu spółdzielni.
Mniej wypoczynku
Do tych osób nie stosuje się uprawnień gwarantujących odpowiedni wypoczynek. W szczególności chodzi o art. 131 § 1 k.p., według którego tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Mogą oni pracować dłużej.
Nie przysługuje im także w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 § 1 k.p.). Wolno więc ich zmusić do dłuższej aktywności.
Ale to nie oznacza, że czas odpoczynku zupełnie im...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta