Ciąża ze skróconą dniówką
Wypracowanie w miesiącu mniejszej liczby godzin z powodu ograniczeń wynikających z tego, że pracownica spodziewa się dziecka, nie może oznaczać, że dostanie niższą pensję
Kodeksowa troska o pracownice spodziewające się potomstwa przejawia się m.in. w bezwzględnym zakazie pracy w godzinach nadliczbowych, porze nocnej, a także w warunkach szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia.
Przykładowo przyszłe mamy nie mogą pracować w pozycji stojącej dłużej niż trzy godziny w czasie zmiany roboczej ani wykonywać zadań służbowych przy komputerze przez więcej niż cztery godziny na dobę.
Obowiązkiem pracodawcy jest takie dostosowanie warunków pracy lub takie skrócenie czasu pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa zatrudnionej w ciąży. Jeżeli jest to niemożliwe bądź niecelowe, trzeba przenieść podwładną do innej pracy. A gdy firma nie ma takich warunków, zwalnia pracownicę ze świadczenia pracy, zachowując jej dotychczasowe wynagrodzenie.
Jeżeli konsekwencją zmiany warunków zatrudnienia albo skrócenia czasu pracy będzie zmniejszenie pensji, kobiecie w ciąży przysługuje dodatek wyrównawczy. Stanowi on różnicę między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta