Uwaga, mieszkanie z długami
Co sprawdzić, kupując lokal na rynku wtórnym? Czy administracja może odmówić informacji o zadłużeniu mieszkania?
Rz: Jaką wiedzę o kupowanym lokalu musi mieć nabywca?
Maria Musiałek: Sprawdzając stan prawny nieruchomości, przede wszystkim należy zapoznać się z treścią dokumentów nabycia lokalu przez sprzedających, księgi wieczystej, zaświadczeń ze spółdzielni czy administracji. Jeżeli kupujemy lokal stanowiący odrębną nieruchomość, czyli tzw. mieszkanie hipoteczne, należy dopilnować, aby u notariusza sprzedający okazał zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości, za użytkowanie wieczyste lub wymiar podatku wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty.
A inne wydatki dotyczące utrzymania mieszkania?
Warto ustalić przed transakcją całkowite koszty związane z korzystaniem z lokalu, czyli nie tylko czynsz, ale również wysokość wspomnianej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, podatku od nieruchomości, opłaty za np. ochronę czy posiadanie miejsca parkingowego w garażu podziemnym. Prosząc właściciela o okazanie rachunków, np. za prąd czy gaz, będziemy mieli pogląd na temat zużycia energii przez sprzęty AGD, które mają pozostać w mieszkaniu. Jeżeli założone zostały liczniki na ciepłą i zimną wodę, będziemy mieli również do czynienia z osobnym rozliczeniem, co oznacza dodatkowy koszt poza czynszem. Właściciel sprzedawanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta