Dane wyciekają ze smartfonów
Telefony stają się furtką dla cyberprzestępców. A my nie potrafimy chronić swoich urządzeń
W smartfonach przechowujemy pół życia: kontakty do znajomych, hasła do kont bankowych czy służbowej poczty. Tymczasem – jak alarmują specjaliści – to właśnie przez urządzenia mobilne coraz częściej wyciekają dane, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.
Według „Norton Cybercrime Report" tylko 16 proc. właścicieli smartfonów instaluje aktualne oprogramowanie antywirusowe, podczas gdy na swoich komputerach robi to około 60 proc. osób. Dodatkowy problem stwarza fakt wykorzystywania prywatnych urządzeń do pracy, który to trend zyskał nawet własną nazwę: Bring Your Own Device (BYOD, czyli „przynieś własne urządzenie"). Tak robi aż 78 proc. pracowników europejskich i amerykańskich dużych firm, a 47 proc. tych przedsiębiorstw doświadczyło wycieku danych – pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez zajmującą się bezpieczeństwem sieciowym firmę Trend Micro.
– Działy informatyczne nie potrafią powstrzymać tego trendu. Nawet dyrektorzy najwyższego szczebla używają prywatnych urządzeń mobilnych w pracy, instalują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta