Kara umowna ani weksel nie wchodzi w grę
Naprawienia szkody wyrządzonej przez pracownika można dochodzić dopiero po jej wyrządzeniu. Pracodawca nie może się zabezpieczać na ewentualność jej powstania
Chodzi zarówno o zastosowanie kary umownej na wypadek wyrządzenia przez pracownika szkody, jak i zastosowanie weksla gwarancyjnego in blanco. Takie postanowienia byłyby nieważne jako sprzeczne z przepisami prawa pracy.
Pozapracownicze przepisy
Ogólne regulacje dotyczące kar umownych zawiera kodeks cywilny, a konkretnie jego przepisy od art. 483 do 485. Przewidują, że strony mogą zastrzec w umowie konieczność naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego przez zapłatę określonej sumy pieniężnej.
Taki zapis w treści umowy ma wiel zalet, zwłaszcza w porównaniu do ogólnymi zasadami regulującymi odpowiedzialność odszkodowawczą. Kara umowna przysługuje bowiem bez względu na faktyczną wysokość poniesionej szkody. Ponadto nawet brak szkody nie zwalnia dłużnika z obowiązku zapłaty kary umownej. Zamieszczenie zapisu o tej sankcji w istotny sposób wpływa także na ułatwienie dochodzenia zapłaty odszkodowania na drodze sądowej.
Odpowiedzialność materialna
Naprawienie szkody wyrządzonej pracodawcy przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych odbywa się według zasad określonych w przepisach rozdziału I w dziale piątym kodeksu pracy (art. 114–122). Na takich samych zasadach wyrównania szkody może dochodzić szef, jeżeli ją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta