Wysoka składka to nie zawsze wysoki zasiłek
Kilkudniowe ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorczej mamy może zagwarantować jedynie minimalny zasiłek macierzyński – pisze prawnik
Niektóre kobiety decydują się na założenie w trakcie ciąży działalności gospodarczej i zadeklarowanie dużych kwot podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne tylko po to, by po porodzie otrzymywać wysokie zasiłki. Rekordzistki robią to dwa dni przed porodem, czy uzyskają w ten sposób zamierzone świadczenia?
Obowiązek ubezpieczenia a działalność gospodarcza
Aby odpowiedzieć na postawione pytanie, trzeba zacząć od wyjaśnienia zasad podlegania przez takie osoby ubezpieczeniu chorobowemu. Otóż osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają jedynie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Do ubezpieczenia chorobowego mogą więc przystąpić w dowolnym terminie, składając do ZUS odpowiedni wniosek.
Co ważne, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla prowadzących pozarolniczą działalność nie jest pochodną faktycznego przychodu osiąganego przez przedsiębiorcę, lecz została określona przez ustawodawcę jako kwota zadeklarowana, jednak – zgodnie z art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – nie niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalania ograniczenia rocznej podstawy składek, które w 2012 r. wynosi 3526 zł....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta