Czy opłaca się zatrudnić studenta na podstawie umowy-zlecenia
Koszty ryczałtowe mogą być podwyższone do wysokości faktycznie poniesionych przez zleceniobiorcę. Wymaga to jednak ich udokumentowania
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, realizując optymalizację podatkową, zmuszeni są rozpatrywać różne aspekty związane z zatrudnianiem pracowników.
Niezależnie od zakresu prowadzonej działalności (w mniejszym czy też większym rozmiarze) pracodawca działający w warunkach gospodarki wolnorynkowej musi kalkulować swoje wydatki, a głównie te, które stanowią koszty uzyskania przychodu. Jednym ze znaczących kosztów w prowadzonej działalności gospodarczej są wydatki związane z zatrudnieniem pracowników.
W niniejszym artykule zostaną wskazane możliwości zmniejszenia obciążeń pracodawcy w przypadku zatrudnienia i zwolnienia studenta wykonującego pracę na podstawie umowy-zlecenia.
Dozwolone różne formy
Podstawową formą zatrudnienia jest umowa o pracę uregulowana w kodeksie pracy. Jednak dopuszczalną formą zatrudnienia są także umowy cywilnoprawne uregulowane w kodeksie cywilnym, nazywane umowami śmieciowymi. Jedną z takich umów jest umowa-zlecenie.
Student – tak jak każdy inny pracownik – może być bowiem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony lub czas nieokreślony, na zastępstwo, na czas próbny. Może być także zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej takiej jak: umowa-zlecenie, umowa o dzieło albo na zasadzie tzw. samozatrudnienia.
Działalność wykonywana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta