Które straty mogą być rozliczone
W wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa dochodzi jedynie do zmiany organizacyjno -prawnej. Nowy podmiot kontynuuje więc byt prawny swojego poprzednika
Od kilku lat istnieją kontrowersje wokół prawidłowego rozliczania strat przedsiębiorstw państwowych, które następnie uległy komercjalizacji. Próbę rozstrzygnięcia tego problemu podjął ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku 8 sierpnia 2012 r. (II FSK 55/11). Wyrok jest korzystny dla podatników, ale zostało w nim zawarte również zdanie odrębne jednego z sędziów.
Stan faktyczny
Sprawa rozstrzygnięta tym wyrokiem rozpoczęła się od złożenia przez podatnika wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Wnioskodawca wskazał, że minister infrastruktury, na mocy ustawy z 5 września 2008 r. o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej Poczta Polska (DzU nr 180, poz. 1109), został zobowiązany do dokonania komercjalizacji przedsiębiorstwa w terminie do 10 listopada 2009 r.
Podatnik wskazał we wniosku, że poniósł stratę podatkową w 2008 r. i jest wysoce prawdopodobne, że również w 2009 r. poniesie stratę. W związku z tym zadał pytanie, czy strata komercjalizowanego przedsiębiorstwa państwowego będzie mogła być rozliczona przy ustalaniu dochodu spółki powstałej w wyniku komercjalizacji.
Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 6 października 2009 r. (IPPB5/423-396/09-4/DG) stwierdziła, że podatnik nie ma możliwości odliczenia przez następcę prawnego strat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta