Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciętnie pięć dni i 40 godzin w tygodniu

15 października 2012 | Prawo i praktyka | Karol Lankamer Agata Lankamer-Prasołek

Najpowszechniejszy podstawowy system czasu pracy wcale nie musi być dla firmy optymalny. Dobowe i tygodniowe ograniczenia nie pozwalają wykorzystać potencjału pracowników

Niezaprzeczalną zaletą systemu podstawowego jest fakt, że to najprostsze z możliwych rozwiązań z zakresu czasu pracy. W uproszczeniu wymaga planowania ośmiogodzinnych dniówek oraz udzielania liczby dni wolnych od pracy równej ilości sobót, niedziel i świąt występujących w danym okresie rozliczeniowym.

Wśród zalet systemu podstawowego należy również wymienić długi, bo czteromiesięczny okres rozliczeniowy, który można wprowadzić bez spełniania żadnych dodatkowych warunków (art. 129 § 1 kodeksu pracy). Co więcej, może być on przedłużony do sześciu miesięcy w rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób.

Jeśli jest to jednocześnie uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi, wywierającymi wpływ na przebieg procesu pracy, okres rozliczeniowy może wynosić nawet 12 miesięcy.

Nie trzeba grafiku

Wśród zalet tego systemu niewątpliwie jest też często występujący w praktyce brak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9361

Wydanie: 9361

Spis treści
Zamów abonament