Rozprawy ustne, ale z załącznikiem
Obecnie sąd na rozprawie poprzez zadawanie pytań stronom dąży do tego, aby przytoczyły lub uzupełniły one twierdzenia lub dowody na ich poparcie oraz udzieliły wyjaśnień
Na skutek nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która obowiązuje od 3 maja 2012 r. możliwość składania przez strony w toku sprawy pism procesowych prezentujących stanowiska merytoryczne została w znacznym stopniu ograniczona, a w zasadzie wyeliminowana.
Jak wynika ze znowelizowanego art. 207 § 3 k.p.c., pisma przygotowawcze w toku sprawy mogą być składne tylko wówczas, gdy sąd tak postanowi lub gdy przewodniczący wyda odpowiednie zarządzenie przed pierwszą rozprawą, a złożenie pisma, mimo braku postanowienia lub zarządzenia, skutkuje jego zwrotem na podstawie art. 207 § 7 k.p.c. Pismo zwrócone nie wywołuje zaś żadnych skutków prawnych i jest odsyłane do strony.
Informacyjne słuchanie stron
Nowe rozwiązanie ma na celu, zgodnie z założeniami ustawodawcy, usprawnić postępowanie i przyczynić się do zasady wzmocnienia ustności rozprawy. Wyrazem tego kierunku nowelizacji, podkreślenia rangi ustności rozprawy, jest również zmieniony art. 212 k.p.c., który rozszerza instytucję tzw. informacyjnego słuchania stron, wykorzystywaną dotychczas powszechnie wyłącznie w ramach postępowania odrębnego w sprawach z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Obecnie w każdej sprawie sąd na rozprawie przez zadawanie pytań stronom dąży do tego, aby strony przytoczyły lub uzupełniły twierdzenia lub dowody na ich poparcie oraz udzieliły wyjaśnień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta