Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przerwa w obowiązkach lub krótsza dniówka

15 października 2012 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer

Kodeks pracy przewiduje dwa specyficzne rozwiązania – skrócony i przerywany czas pracy. Oba rzadko stosowane w praktyce. Pierwszy pracodawcy omijają, drugiego nie mogą wprowadzić bez układu zbiorowego

Skróconego czasu pracy nie można mylić z systemem skróconego tygodnia pracy. Ten (opisany w art. 145 k.p.) znajduje zastosowanie w przypadku zakładów pracy, które zatrudniają pracowników przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych, ewentualnie jeżeli podwładni wykonują prace monotonne bądź w ustalonym z góry tempie.

Stosowanie tego rozwiązania w firmie, w której są wykonywane prace szczególnie szkodliwe lub uciążliwe, może polegać na skróceniu czasu pracy poniżej norm określonych w art. 129 § 1 k.p. (ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo) lub wprowadzeniu dodatkowych przerw wliczanych do czasu pracy. W przypadku pracy monotonnej lub wykonywanej w z góry ustalonym tempie pracodawca nie ma już tego wyboru. Może jedynie wprowadzić przerwy wliczane do czasu pracy.

Tylko dobrowolnie

Największą zaletą tego rozwiązania jest jego dobrowolność, którą potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 14 listopada 2008 r. (II PK 84/08). Uznał, że samo ustalenie występowania szczególnie uciążliwych warunków pracy nie rodzi po stronie pracodawcy obowiązku skrócenia norm czasu pracy na zasadach opisanych w omawianym przepisie. SN przyjął w tym wyroku, że skrócony czas pracy wprowadza i znosi pracodawca, uwzględniając opinie pracowników lub ich przedstawicieli oraz opinię...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9361

Wydanie: 9361

Spis treści
Zamów abonament