Produkt powinien być bezpieczny
Wycofanie towaru z rynku polega na odebraniu przez producenta wszystkich jego egzemplarzy od dystrybutorów oraz zakazaniu prezentowania go i oferowania przez dystrybutorów konsumentom
Decyzje zakupu konkretnego towaru można podejmować w oparciu o kryterium ceny, jakości i wielu innych czynników. Rolą ustawodawcy jest natomiast to, aby oferowane produkty były bezpieczne. Dlatego ustawodawca nałożył na producentów i dystrybutorów obowiązki związane z bezpieczeństwem produktów.
Prowadząc jakąkolwiek działalność produkcyjną lub dystrybucyjną warto znać przepisy ustawy z 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (dalej: ustawa), tym bardziej że ich przekroczenie jest zagrożone poważnymi sankcjami finansowymi.
Wymagania ogólne
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że w rozumieniu ustawy produktem jest rzecz ruchoma nowa lub używana, naprawiana lub regenerowana przeznaczona do użytku konsumentów lub co do której istnieje prawdopodobieństwo, że może być używana przez konsumentów, nawet jeżeli nie była dla nich przeznaczona.
Widzimy więc wyraźnie, że definicja ma charakter bardzo szeroki i jest mocno ukierunkowana na ochronę konsumentów. Cel ustawodawcy wydaje się więc jasny – zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów, nawet wtedy gdy istnieje choćby niewielka szansa na to, że dany produkt będzie przez nich używany.
Zgodnie z ustawą produkt bezpieczny to taki, który w zwykłych lub w innych, dających się w sposób uzasadniony przewidzieć, warunkach jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta