Wyłudzona premia to kradzież
Pracownik, który naciągnął pracodawcę na wypłatę, musi zwrócić pieniądze na zasadach dotyczących wyrządzenia szkody z winy umyślnej. Tak samo odpowiada szef, który przyznał sobie nienależną pensję
Odpowiedzialność materialna pracowników, którzy umyślnie wyrządzili szkodę firmie, ma stosunkowo surowy charakter. Nie mają bowiem wówczas zastosowania ograniczenia odpowiedzialności określone w przepisach kodeksu pracy. W takim przypadku zatrudniony jest zobowiązany do naprawienia szkody w pełnej wysokości (art. 122 k.p.).
Kiedy wina umyślna
Zasadą jest, że pracownicy ponoszą wobec pracodawcy odpowiedzialność materialną na zasadzie winy. W myśl bowiem art. 114 k.p. pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach rozdziału I działu V kodeksu pracy – ale tylko wtedy, gdy doszło do tego z jego winy (art. 114 do 122 k.p.).
Wskazane przepisy przewidują istotne ograniczenia odpowiedzialności pracownika w porównaniu z regułami odpowiedzialności odszkodowawczej wynikającymi z kodeksu cywilnego. Dotyczą one jednak tylko tych sytuacji, gdy podwładny wyrządził szkodę z winy nieumyślnej. Nie mają zastosowania, gdy wina była umyślna. Dlatego w praktyce bardzo istotne znaczenie ma określenie rodzaju winy pracownika.
Kodeks pracy nie definiuje pojęcia winy umyślnej ani nieumyślnej. Konieczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta