Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tak łatwo zarzucić szefowi dyskryminację

23 października 2012 | Prawo i praktyka

Obwinianie pracodawcy o nierówne traktowanie w zatrudnieniu nie wystarczy, by wygrać przed sądem. Pracownik powinien wskazać przyczynę, ze względu na którą dopuszczono się wobec niego dyskryminacji, oraz okoliczności wskazujące, że do niej doszło z uwagi na ten powód

Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2012 r. (II PK 196/11). W jego sentencji czytamy, że pracownik, który oskarża pracodawcę o dyskryminację, musi przytoczyć w pozwie takie okoliczności faktyczne, które uprawdopodobnią nie tylko to, że jest wynagradzany mniej korzystnie od innych osób wykonujących pracę jednakową lub jednakowej wartości (art. 183b § 1 pkt 2 w związku z art. 183c § 1 k.p.), ale i to, że to zróżnicowanie spowodowane jest niedozwoloną przyczyną (art. 183b § 1 pkt 2 w związku z art. 183a § 1 k.p.).

Sąd nie ustala wysokości pensji...

Wynagrodzenie za pracę (zgodnie z zasadą korzystności wyrażoną w art. 9 i 18 k.p.) określają akty prawne powszechnie obowiązujące – ustawy i rozporządzenia wykonawcze, jak również układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania oraz umowy o pracę. W związku z tym nie jest kompetencją sądów zastępować strony stosunku pracy w kształtowaniu jego wysokości. Zasada ta wynika zarówno z art. 262 § 2 pkt 1 k.p, jak i utrwalonego orzecznictwa SN (por. wyrok SN z 15 października 1975 r., I PR 109/05).

Jeśli zatem pracownikowi przyznano wynagrodzenie, które mieści się w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9368

Wydanie: 9368

Spis treści
Zamów abonament