Spółka komandytowo-akcyjna korzystna podatkowo
Uzyskanie przychodu przez akcjonariusza niebędącego komplementariuszem jest związane z podjęciem uchwały o wypłacie dywidendy
- Spółka z o.o. posiada akcje spółki komandytowo-akcyjnej. Czy w przypadku otrzymania dywidendy ze spółki komandytowo- -akcyjnej podatek dochodowy należy zapłacić dopiero po faktycznym uzyskaniu przychodu (od otrzymanej dywidendy) czy już w trakcie roku podatkowego w formie zaliczek od dochodu przypadającego na akcjonariusza?– pyta czytelnik.
Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: SKA) została uregulowana w art. 125–150 kodeksu spółek handlowych. Jest to spółka osobowa, która nie ma osobowości prawnej, ale którą cechuje prawo do nabywania we własnym imieniu praw i zaciągania zobowiązań oraz zdolność sądowa.
Taki status SKA na gruncie przepisów prawa handlowego – jako spółki osobowej niemającej osobowości prawnej - powoduje, że to nie spółka jest podatnikiem podatku dochodowego, lecz jej wspólnicy. W zależności od tego, czy wspólnik jest osobą fizyczną czy też prawną, dochody wspólników podlegają odpowiednio przepisom ustawy o PIT lub przepisom ustawy o CIT.
Zgodne poglądy fiskusa
W przypadku kiedy wspólnikiem jest osoba prawna (spółka kapitałowa, czyli spółka z o.o. lub akcyjna), zastosowanie znajduje art. 5 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym przychody m.in. z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta