Urlop ojcowski nie tylko dla dziecka
Prawo nie zabrania ojcu wykonywania pracy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Choć zarobkuje, od kwoty wypłaconego mu świadczenia płatnik musi rozliczyć składki finansowane z budżetu państwa
- Pracownik złożył wniosek o urlop ojcowski. Wiemy, że w czasie tego wolnego będzie kontynuował pracę w innej firmie na umowę-zlecenie. Czy w związku z tym ma on prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego, czy konieczne do tego jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem? Czy musimy za niego rozliczać składki od urlopu ojcowskiego? – pyta czytelnik.
Przepisy kodeksu pracy nie zabraniają podejmowania pracy zarobkowej w czasie urlopu ojcowskiego czy macierzyńskiego. Ustawa zasiłkowa również nie odbiera prawa do zasiłku macierzyńskiego pracownikowi, który korzystając z urlopu rodzicielskiego jednocześnie dorabia.
Wolne na wniosek
Pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Prośbę o taki urlop pracownik kieruje do pracodawcy. Składa pisemny wniosek w terminie nie krótszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta