Likwidatorzy też odpowiadają za nieuregulowane zobowiązania spółek
Za długi z tytułu niezapłaconych podatków spółek osobowych odpowiadają, co do zasady, ich wspólnicy. Osoby powołane do zakończenia działalności tych podmiotów mogą ponosić ewentualną odpowiedzialność kontraktową
Likwidator spółki handlowej ma za zadanie zakończyć bieżące interesy tej spółki, upłynnić jej majątek oraz przekazać wierzycielom i wspólnikom kwoty uzyskane z tych tytułów. Co ważne, postępowanie likwidacyjne jest podstawową procedurą zakończenia bytu prawnego każdej ze spółek handlowych, nie dotyczy zatem wyłącznie spółek kapitałowych, ale także spółki osobowej i to nawet wtedy, gdy ma ona tylko dwóch wspólników.
Tytułową odpowiedzialność likwidatorów należy zatem rozpatrywać na kilku podstawowych płaszczyznach. Pierwszą z nich jest rodzaj, a nawet konkretny typ spółki prawa handlowego, drugą zaś rodzaj zobowiązania danej spółki. Trzecim kryterium, istotnym w przypadku spółek osobowych, jest fakt powołania likwidatora z grona wspólników, bądź spoza niego.
Z uwagi na to, że najwięcej wątpliwości budzi obecnie odpowiedzialność likwidatorów spółek kapitałowych za zobowiązania publicznoprawne, temu rodzajowi odpowiedzialności poświęcona zostanie przeważająca część artykułu. Pozostałe przypadki zostaną zaś omówione w sposób ogólny.
Stosunek podporządkowania
Przepisy regulujące funkcjonowanie spółek osobowych nie zawierają postanowień szczególnych na wzór tych, które dotyczą spółki z o.o., bądź spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta