Kolejny rok spadków przed nami
Ceny transakcyjne mieszkań używanych mogą się obniżyć w Warszawie do 5 proc. Przybędzie transakcji gotówkowych.
Cezary Szubielski, dyrektor biura Krupa Nieruchomości na Targówku, prognozuje, że w przyszłym roku na rynku mieszkaniowym niewiele będzie się działo. – Deweloperzy będą narzekać jak dziś. Banki nie podejmą żadnych działań, by ułatwić uzyskanie kredytu. Większość nawet zwiększy ograniczenia w ich udzielaniu – ocenia Cezary Szubielski.
W cenie małe lokale
Jego zdaniem ceny mieszkań będą spadać jedynie pozornie. – Stawki ofertowe podawane w ogłoszeniach mają niewiele wspólnego z cenami transakcyjnymi. Są wyższe od wartości rynkowej nawet o kilkadziesiąt procent. W przyszłym roku lokale będą oferowane prawdopodobnie w niższych niż dziś cenach. Dzięki temu jest szansa, że ceny wywoławcze zbliżą się do transakcyjnych – tłumaczy Cezary Szubielski. I szacuje, że realny spadek cen transakcyjnych w 2013 r. nie powinien przekroczyć 5 proc.
– Stanieje część mieszkań niesprzedanych w ostatnich dwóch latach, wystawianych dziś w cenach sprzed dwóch lat. Lokale o powierzchni 50 mkw., których ceny ofertowe są zbliżone do transakcyjnych, nie będą już raczej tanieć – prognozuje Cezary Szubielski.
Także Marcin Płaziński, analityk z Emmersona, firmy doradczej i pośredniczącej w obrocie nieruchomościami, ocenia, że prognozy dla rynku wtórnego na 2013 r. nie są najlepsze. – Próżno szukać czynników,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta