Więcej ofert, tańszy najem
Około 500 tys. mkw. biur świeci pustkami. Może to doprowadzić do obniżek czynszów. Deweloperzy ostrożnie podejmują decyzje o realizacji nowych projektów.
W wielu polskich miastach – ze stolicą na czele – rośnie liczba pustych biur. Sporo wolnej powierzchni znajdziemy w obiektach oddawanych do użytku w ciągu ostatnich dwóch lat. – W 2013 roku w wielu miastach prawdopodobnie będzie się pojawiać coraz więcej pustostanów. Ale na przykład w Krakowie ze względu na spodziewaną lukę podażową wskaźnik wolnej powierzchni albo się nie zmieni, albo zacznie spadać – prognozuje Agnieszka Sosnowska, analityk z Jones Lang LaSalle.
Biuro w centrum
W stolicy oddano w tym roku ok. 200 tys. mkw. nowych biur. Najwięcej w tzw. centralnym obszarze biznesu, czyli w ścisłym centrum (43,8 tys. mkw.). W stołecznych Włochach powstało 37,1 tys. mkw., a w Wilanowie – ok. 29,6 tys. mkw. – Także Służewiec Przemysłowy znacznie powiększył swoją ofertę – o blisko 29,5 tys. mkw. – podają przedstawiciele Cushman & Wakefield.
Mimo że popyt jest wysoki, bo najemcy w tym roku wynajęli w stolicy ponad 570 tys. mkw. biur (nowe umowy i odnowienia kontraktów), ciągle ponad 300 tys. mkw. biur świeci pustkami, a odsetek pustostanów już dawno przekroczył 8 proc. i ciągle rośnie. – Najwięcej pustej powierzchni jest na Ursynowie (prawie 14 proc.) oraz Pradze-Północ i Pradze-Południe – ok. 12,7 proc. Choć sporo niewynajętych lokali znajduje się w starszych budynkach o niskim standardzie, ze słabym dostępem do transportu miejskiego czy z dala od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta