Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak bezpiecznie przygotować czek

14 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Grzegorz Byszewski

Poręczyciel i wystawca dokumentu odpowiadają na takich samych zasadach za możliwość jego realizacji

Obecnie jest już wiele możliwości bezpiecznego przekazywania adresatowi środków w sposób bezgotówkowy czy też przekazywania określonej sumy pieniędzy wskazanemu adresatowi.

Rozwój bankowości spowodował w sposób oczywisty zmniejszenie zainteresowania czekami. To jak wiekowe jest to rozwiązanie najlepiej pokazuje data uchwalenia ustawy określającej zasady wystawiania i realizacji czeków.

Ten akt prawny, czyli ustawa Prawo czekowe powstała jeszcze w okresie międzywojennym – 28 kwietnia 1936 r. i w ostatnich dwudziestu latach była tylko dwa razy nieznacznie nowelizowana. Mimo to zdarzają się sytuacje, gdy stosuje się właśnie czek – dlatego też warto wiedzieć, jakie rodzaje czeków istnieją, z jakich elementów powinien się on składać i jak go zrealizować w praktyce.

Co to właściwie jest

Czek to pisemne zlecenie wypłacenia określonej kwoty, wydane bankowi przez posiadacza rachunku bankowego. Ważne jest, że w ustawie Prawo czekowe zapisano, że trasatem, czyli osobą, która ma zapłacić, musi być bankier, gdyż w przeciwnym razie czek jest nieważny. Bankier musi mieć wyraźną lub dorozumianą zgodę do zarządzania środkami zapisanymi na czeku w sposób określony przez wystawcę czeku.

Zgodnie z prawem czek powinien się składać z wyraźnej nazwy dokumentu (napisu czek), z zapisu o poleceniu bezwarunkowego zapłacenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9462

Wydanie: 9462

Spis treści
Zamów abonament