Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwładnego, który wyrządził szkodę, należy zawiadomić o procesie

14 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Szef, który odpowiada za stratę wyrządzoną osobie trzeciej przez pracownika, powinien zadbać o to, aby ten mógł wstąpić do sprawy jako interwenient uboczny

Podwładny, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, odpowiada materialnie. To odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Jakie zasady

Przy szkodzie wyrządzonej nieumyślnie odpowiedzialność pracownika jest ograniczona. Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, ale nie może ono przewyższać trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Natomiast umyślne jej wyrządzenie oznacza, że podwładny musi naprawić ubytek w pełnej wysokości.

Jeśli szkodę wyrządzi kilku pracowników, każdy z nich odpowiada za część uszczerbku stosownie do przyczynienia się do niego i stopnia winy. Gdy nie da rady ustalić tych elementów u poszczególnych osób, odpowiadają oni w częściach równych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9462

Wydanie: 9462

Spis treści
Zamów abonament