Próba nie musi trwać do końca
Stronom wolno pokojowo rozstać się wcześniej niż opiewa angaż przypadający przed nawiązaniem zasadniczej, dłuższej współpracy. Jest to także dopuszczalne, gdy pracownik narazi się na dyscyplinarkę
Umowa na okres próbny ma na celu sprawdzenie stron stosunku pracy. Można ją zawrzeć maksymalnie na trzy miesiące i zasadniczo powinna tyle trwać. Wolno ją jednak wcześniej zakończyć za wypowiedzeniem lub wyjątkowo bez wymówienia, czy za porozumieniem stron.
Za wypowiedzeniem
Umowę na okres próbny może rozwiązać każda ze stron za wypowiedzeniem. Przewiduje to art. 30 § 2 k.p., w myśl którego angaż na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem wolno to zrobić za wypowiedzeniem.
Według art. 34 k.p. okresy wymówienia przy okresie próbnym wynoszą:
- trzy dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza dwóch tygodni,
- tydzień, jeżeli okres próby jest dłuższy niż dwa tygodnie,
- dwa tygodnie, jeżeli próba wynosi trzy miesiące.
Art. 34 k.p. wprowadza zatem zasadę, że im dłużej ma trwać taki angaż, tym dłuższy powinien być okres jego wymówienia. Pracodawca nie może jednostronnie zmienić długości tych okresów. Natomiast nie ma przeszkód, aby strony na podstawie art. 35 § 6 k.p. ustaliły wcześniejszy od wskazanego w art. 34 k.p. termin rozstania.
Do wypowiedzenia angażu na okres próbny stosuje się przepisy ogólne o rozwiązywaniu umów. Oznacza to, że oświadczenie każdej ze stron o rozwiązaniu angażu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta