Zaległość można rozliczyć z nadpłatą
Poprzez zwrot podatku wolno uregulować w całości lub w części przyszłe zobowiązania. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy kwota nadwyżki nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym
- Moja firma jest podatnikiem VAT. Ostatnio, z uwagi specyfikę branży, w której działam, mam wysoką nadwyżkę w tym podatku. Czy w sytuacji, gdy nie mam bieżących zobowiązań podatkowych, kwota zwrotu może zostać zaliczona w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych? Nie ukrywam, że byłoby to dla mnie wygodne. Ewentualnie, czy jest możliwość zaliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (podanej w deklaracji VAT-7) na poczet zobowiązań podatkowych, dla których właściwy jest inny organ podatkowy, niż organ właściwy dla rozliczeń VAT? – pyta czytelnik.
W przesłanym pytaniu podatnik poruszył dwie istotne kwestie związane z zaliczeniem nadpłaty w podatku. Pierwsza z nich to zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Druga z kolei kwestia, nie mniej ważna, to problem zaliczenia nadwyżki podatku na poczet zobowiązań podatkowych, dla których właściwy jest inny organ podatkowy, niż organ właściwy dla rozliczeń nadwyżki w tym podatku. Aby jednak móc udzielić wyczerpującej informacji w tym zakresie, należy najpierw wyjaśnić pewne odstawowe pojęcia związane z sytuacją podatnika >patrz ramka.
Trzy możliwości
Zwrot podatku może służyć uregulowaniu:
1. zaległości podatkowych – tj. podatku niezapłaconego w terminie płatności, a także niezapłaconej w terminie płatności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta