Ekwiwalent za sprzęt pracownika jest dla pracodawcy kosztem
Wynagrodzenie wypłacane osobie zatrudnionej za używane przez nią przy wykonywaniu pracy narzędzia lub materiały jest przychodem zwolnionym z PIT. Wątpliwości pojawiają się w przypadku opłat za stałe łącze internetowe
Zdarza się, że pracownicy wykorzystują swoje prywatne materiały lub sprzęt w wykonywanej pracy. W takim przypadku mogą otrzymać od pracodawcy stosowny ekwiwalent.
Firma potrąci wydatki
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Wypłacany pracownikowi ekwiwalent pieniężny za używane przez niego przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt stanowiące własność tego pracownika jest więc dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów. Warunkiem jest prowadzenie właściwej dokumentacji.
Potwierdzają to organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Jeżeli z zawartej umowy o używanie przez pracownika jego prywatnych narzędzi, materiałów lub sprzętu do celów służbowych wynika, że pracodawca będzie pokrywał koszty użycia narzędzi, materiałów lub sprzętu pracownika do celów służbowych, przez wypłatę miesięcznego ekwiwalentu, za każdy miesiąc pozostawania w stosunku pracy, a postanowienia umowy nie zawierają ograniczenia co do wypłaty ekwiwalentu, w sytuacji, gdy pracownik przebywa na urlopie czy też na zwolnieniu lekarskim, to rzeczywiście wypłacona kwota ekwiwalentu może stanowić koszt uzyskania przychodu bez względu na liczbę faktycznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta