Jak policzyć stan zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej
Jeśli pracownik ma kilka orzeczeń o niepełnosprawności w tym samym okresie szef może wybrać to, które jest dla niego korzystniejsze
Pracodawcy muszą systematycznie sprawdzać stan zatrudnienia niepełnosprawnych w firmie i informować o tym Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Znajomość tych zasad jest konieczna m.in. dlatego, że zakłady pracy chronionej muszą mieć odpowiednie wskaźniki zatrudnienia. Także większość uprawnień pracowniczych wynikających z niepełnosprawności przysługuje od dnia wliczenia takich osób do stanu zatrudnienia.
Trudny przepis
Obowiązujące od początku 2011 r. zmiany w zakresie liczenia niepełnosprawnej kadry nadal przysparzają kłopoty. Chodzi o wprowadzony w 2011 r. art. 2a do ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji).
Każe on zwiększać stan zatrudnienia niepełnosprawnych od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność pracownika. Regulację tę stosuje się przede wszystkim przy pierwszym orzeczeniu ujawnianym przez podwładnego.
Przykład
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta