Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybka amortyzacja nie zawsze jest korzystna

14 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Krzysztof Rustecki

Podejmując decyzję o dokonywaniu odpisów od środka trwałego, warto brać pod uwagę możliwe oszczędności w CIT. W przypadku nabycia drogich samochodów osobowych może się opłacać obniżenie stawki nawet do zera

Szybsza amortyzacja jest możliwa w przypadku zakupu używanych budynków, bądź ich ulepszenia przed wprowadzeniem do ewidencji. Nie zawsze jednak warto stosować najwyższą indywidualną stawkę amortyzacji.

W przypadku maszyn bądź urządzeń, to czy będą one nowe, czy używane, może mieć mniejsze znaczenie. Natomiast w przypadku zakupu drogich samochodów osobowych warto rozważyć znaczne obniżenie ich stawki amortyzacji, nawet do zera.

Nowy czy używany

To, czy kupimy nowy czy używany środek trwały, ma szczególnie duże znaczenie gdy kupujemy budynek. Liniowa stawka amortyzacji dla budynków niemieszkalnych wynosi bowiem tylko 2,5 proc. Aby zatem podatnik mógł taki budynek całkowicie zamortyzować musi upłynąć 40 lat (100 proc. : 2,5 proc.).

W przypadku, gdy mamy do czynienia np. z budynkami biurowymi, przemysłowymi bądź lokalami użytkowymi, które przed zakupem były już oddane do używania, możliwe jest ustalenie wyższej indywidualnej stawki amortyzacji. Wówczas okres amortyzacji takiego budynku lub lokalu będzie zależał od okresu jego używania przed wprowadzeniem go do ewidencji.

Możliwość taka wynika z art. 16j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Na jego podstawie podatnik może indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla budynków (lokali) niemieszkalnych, dla których liniowa stawka amortyzacyjna wynosi 2,5 proc.

Okres...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9462

Wydanie: 9462

Spis treści
Zamów abonament