Ze zlecenia wolno się wycofać w każdym czasie
Każda ze stron może wypowiedzieć umowę zlecenia, bo jest to stosunek oparty na wzajemnym zaufaniu. Inne będą jednak skutki, gdy zdecyduje się na to dający, a inne gdy zrobi to przyjmujący zlecenie
Umowa-zlecenie może być odpłatna lub nieodpłatna. Niezależnie jednak od tego, z jaką z nich mamy do czynienia, obydwie strony (czyli zarówno dający zlecenie, jak i przyjmujący je) mogą umowę wypowiedzieć.
Co istotne, art. 746 kodeksu cywilnego mówi, że mogą umowę-zlecenie wypowiedzieć w każdym czasie, czyli tak naprawdę nawet tuż po jej zawarciu, jak i dużo później. To jednak, jakie skutki wywoła wypowiedzenie umowy zależy od tego, która strona umowy, się na to decyduje i czy zlecenie jest odpłatne, czy nieodpłatne.
Skutki zależą od strony
Jeśli na wypowiedzenie zlecenia decyduje się zleceniodawca, powinien zwrócić drugiej stronie, czyli zleceniobiorcy wydatki, które ten poniósł w celu należytego wykonania zlecenia (tzw. uzasadnione wydatki). Dotyczy to każdej umowy, czyli nie tylko odpłatnej, ale również nieodpłatnej.
Gdy w grę wchodzi odpłatne zlecenie i zleceniodawca chce je wypowiedzieć, musi liczyć się z tym, że będzie musiał zapłacić zleceniobiorcy część wynagrodzenia odpowiadającą czynnościom wykonanym już przez niego (czyli nic innego jak część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta