Jak zaoszczędzić na podatku od nieruchomości
Jeżeli przedsiębiorca jest właścicielem użytków rolnych, czy gruntów leśnych, które nie są faktycznie zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, to warto, aby się zastanowił, jaką daniną powinny być obciążone
Jeżeli przedsiębiorca jest właścicielem użytków rolnych, czy gruntów leśnych, które nie są faktycznie zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, to warto, aby się zastanowił, jaką daniną powinny być obciążone.
Grunty rolne i leśne zasadniczo są opodatkowane podatkiem rolnym i podatkiem leśnym. Jeżeli jednak należą one do przedsiębiorcy, to mogą podlegać podatkowi od nieruchomości, który przewiduje wyższe obciążenie podatkowe. Kryterium jest to, czy grunty rolne lub leśne są faktycznie zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.
Wykorzystywane czy tylko związane
Zgodnie z zamierzeniem ustawodawcy użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Powinny one natomiast podlegać odpowiednio opodatkowaniu podatkiem rolnym lub podatkiem leśnym.
Zasada ta nie dotyczy jednak gruntów rolnych lub leśnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. W takim przypadku należy wykazać je do opodatkowania podatkiem od nieruchomości, który przewiduje wyższe obciążenie podatkowe. W związku z tym kluczowe jest ustalenie znaczenia pojęcia „zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej", gdyż jest ono kryterium wskazującym, którym podatkiem powinny zostać opodatkowane należące do przedsiębiorcy grunty rolne lub leśne.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta