Spór o obniżkę VAT na e-booki
Resort finansów przekonuje wydawnictwa, że zmniejszenie stawki na e-książki może zaszkodzić branży. Wydawcy wcześniej apelowali o taką zmianę.
Ministerstwo Finansów odpowiedziało wydawcom na ich styczniowy apel o zrównanie VAT na papierowe i elektroniczne książki (obecnie podatek od wartości dodanej na książki w tradycyjnej formie wynosi 5 proc., ale na e-booki 23 proc.). Z informacji, do jakich dotarła „Rz" wynika, że resort, który już wcześniej widział problem w przygotowaniu tej operacji, nadal nie jest do niej przekonany.
W piśmie można przeczytać m.in., że „W ocenie resortu finansów istnieje też uzasadnione przypuszczenie, iż obniżenie stawki VAT na e-booki, zamiast do redukcji cen książek we wszystkich formach, doprowadziłoby do ograniczenia liczby tytułów dostępnych w formie papierowej, a może nawet upadku niektórych wydawnictw książek drukowanych i punktów ich sprzedaży.".
Rozwiązać problem
Wydawcy zrzeszeni w Polskiej Izbie Książki, która od wielu miesięcy prowadzi z politykami dialog w tej sprawie, nie chcą komentować pisma. Włodzimierz Albin, prezes PIK, potwierdza tylko, że Polska Izba Książki w całości podtrzymuje swoje zdanie na temat VAT na książki i e-booki.
Wyraźnie zaprezentowane w otwartym apelu stanowisko wydawnictw z ostatniego miesiąca jednoznacznie opowiada się za zrównaniem stawek VAT dla książek z papieru i e-booków.
– Środowisko ludzi książki oczekuje, że problem ten zostanie w 2013 roku definitywnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta