Wysiłek lub stres jako przyczyna zdarzenia
Wypadek przy pracy może zostać spowodowany czynnościami, które jako ponadmiarowe albo niecodzienne nadwyrężyły siły pracownika i poczyniły spustoszenia w jego organizmie. Nie należy więc zbyt dosłownie podchodzić do tego, czy wystąpiła zewnętrzna przyczyna zdarzenia.
W judykaturze Sądu Najwyższego przyjmuje się, że uszczerbek na zdrowiu pracownika (jego śmierć) spowodowany czynnikiem samoistnym może stanowić wypadek przy pracy, jeżeli wywołał go nadmierny w danych okolicznościach wysiłek lub stres. Należy go przy tym oceniać uwzględniając indywidualne właściwości pracownika (stan jego zdrowia, sprawność ustroju) i okoliczności, w jakich wykonuje on pracę.
Przyjmuje się, że wykonywania zwykłych czynności (normalny wysiłek, normalne przeżycia psychiczne) przez pracownika nie można uznać za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy.
Tylko ponad normę
Jeśli pracownik miał np. zawał serca na terenie zakładu, to można to uznać za wypadek przy pracy, gdy to czynniki zewnętrzne pozostające w związku z pracą wpłynęły na rozwijające się samoistne schorzenie kardiologiczne. Ponadprzeciętny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta